leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

Ekstremalus minimalizmas ir burgeriai

Antras pagal dydį Danijoje, Aarhusas iš tiesų yra labai nedidelis.  Talpina viso labo 310 801 gyventojus, prie kurių rugsėjo 9tą prisidėjo dar vienas. Tačiau architektūros ofisų čia knibžda, taip pat veikia Aarhus School of Architecture, kuri be kita ko kraustosi į būsimą naują pastatą menininkų rajone, taip tam pačiam Godsbanen, kur vyksta kūrybinės dirbtuvės, urban vakarėliai ir kitos kultūros ištroškusio jaunimo šėlionės.  O danai išties mėgsta šėlti ir tam visuomet suranda progą.  Smagiausias dalykas ko gero yra kalėdų vakarienės. Taip, ne vakarienė, o vakarienės, kadangi raguočiai pradeda kalėdauti likus mėnesiui iki švenčių. Kiekvienos savaitės penktadienį su draugais arba giminėm visi susėda prie ilgo stalo ir ragauja, skanauja. Vėliau natūraliai viskas pakrypsta link naktinio miesto malonumų ir pasibaigia rytiniame Makdonalde.

O dienom vaikštau į studiją.  SLETH įsikūrusi pačiame miesto centre, ant ribos tarp pramoninės uosto zonos ir senamiesčio. Kaimynystėje, be kita ko labai artimoje, veikia karvių skerdykla. Jos darbo laikas puikiai sutampa su mūsų, tad visa technologinė akustika puikiai pasiekia  ausis net pro uždarytas geležines duris. Paprastai turėti veikiančią skerdyklą miesto centre nėra daniška tradicija, tačiau ši yra labai senus laikus menanti įstaiga, kuri po kelių metų žada pakeisti lokaciją.

 

office

 

Taigi SLETH – nedidelis, bet labai dinamiškas ir lankstus ofisas. Per pastaruosius metus išgyveno nemažai pasikeitimų sudėtyje ir specializacijoje. Iš 4 žmonių reasearch ir konkursų studijos tapo 14 žmonių vienu iš dominuojančių Aarhuse biuru, užsiemančių tiek realia urbanistine, tiek architektūrine praktika. Esminiai projektai šiuo metu yra Tønder miestelio savivaldybės plėtra, minėtosios Godsbanen teritorijos urbanistinis projektas, Nordhavnen urbanistinis projektas Kopenhagoje ir Sonnesgade ofisų pastatas, kuris kelių metų bėgyje taps studijos nauja būstine. Išskirtiniai ofiso bruožai yra dizaino strategija, pirmenybę teikianti pagrindinėm geometrinėm formom, jų saveikai ir grafinis kodas, pasižymintis kraštutiniu minimalizmu, balansuojančiu ties primityvumo riba. Išties visas daniškas dizainas turi skandinaviško minimalizmo bruožų, bet tai ką kuria ši studija galima vadinti ekstremaliu minimalizmu. Esant nedideliam žmonių kiekiui paprasta išlaikyti tiesioginius sąntykius su bendradarbiais, galima operatyviai spręsti problemas ir kartu užsisakyti burgerių 2trą nakties dalyvaujant konkurse. SLETH studija nesvetima ir lietuviškame žemėlapyje. Anksčiau čia dirbo Andrius Ropolas ir Arminas Sadzevičius.

Pabaigę darbus prieš pat atostogas išvykome į 2 dienų kelionę, kuri vadinosi “Towards the boarder”. Bet apie ją kitą kartą. Gerų švenčių ir linkėjimai iš legolendo.

 

CulturalCentre-Interview-SLETH

20130910_191057

0 comments
Submit comment