Ensamble [arba – apie atidarymus ir uždarymus]
Šįkart – apie Ensamble Studio įgyvendintus projektus – šviežius ir vis dar apkalbamus.
Casa de Lector Madride ir Antón García-Abril ir Débora Mesa kuruotą Spain Lab pasirodymą Venecijos architektūros bienalėje.
Spalio 17d. įvyko Casa de Lector(Reader‘s House) atidarymas Madride. Galimybės sudalyvaut neturėjau, bet visgi naująjį pastatą aplankiau vėliau ir, manau, kad jis vertas mano ir jūsų dėmesio.
Apie vietą: Matadero – iš ispanų kalbos išvertus reiškia skerdykla. Taip vadinasi šiuolaikinio meno centras – kompleksas statinių, kur nuolat vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, spektakliai, koncertai, filmų peržiūros, filmavimai, kūrybinės dirbtuvės ir viskas apie ką tik galit pagalvot. Erdvės išnaudotos visokeriopai, žmonės renkasi ir dalinasi idėjomis, kuria ir dirba.
Pavadinimo kilmė labai paprasta – 1911m. kompleksas buvo pradėtas statyti kaip karvių skerdykla. 1996m. skerdykla buvo galutinai uždaryta ir pradėta naudoti kultūriniams tikslams.
Apie aplinkybes: 2006m. buvo paskelbtas architektūros konkursas vienai buvusiai skerdyklos daliai išnaudoti edukacinėms erdvėms. Ensamble Studio laimėjo pirmąją vietą.
Apie projektą: Projekte įvedant naują funkciją ir tvarką į esamą pastatą buvo stengtasi išlaikyti senąjį erdvių tipą. Tačiau išlaikant šį industinių erdvių stabilumą įvedamas naujas charakteris – didelės plačios susijungiančios erdvės įgauna ypač estetišką baltumą bei lengvumą.
Simetrija, balta spalva, ir senosios konstrukcijos – tai, kas labiausiai išryškinama ir kas formuoja šias naujas erdves. Granitas, plienas, stiklas ir betonas – ¨sunkios¨ ir ¨šaltos¨ medžiagos persmelkiamos estetika.
Formuojami du funkciniai, fiziniai ir tuo pačiu du jutiminiai lygiai. Viršutinis lygis suprojektuotas iš betoniniu sijų blokų(sveriancių po 40 tonų). Šios sijos tampa lyg erdves jungiančiais tiltais, kurie įgyja pagrindinę šio pastato funkciją – skaityklą. Ši nauja sijų, kurios jungiamos ties langais ir kerta skersai pagrindinę erdvę, struktūra sujungia šonines erdves, kurios anksčiau buvo atskiri pastatai.
Apatinė erdvė išlaiko savo esmę įgydama papildomą ritmą. Atskiriamos erdvės ofisams, adinistracijai bei vidurinė erdvė(bazilika) suskaidoma į skirtingas ekspozicijų, auditorijų, multifunkcines erdves.
Vienoje iš šių erdvių dar vienas Ensamble projektas – La Nube (¨Debesis¨), erdvė skirta vaikams – žaisminga, kintanti bei prisitaikanti.
———————————————————————————————————————–
Lapkričio 22d. Venecijos Architektūros 13-osios bienalės uždarymo proga buvo surengta konferencija tema ¨Inovacija architektūroje¨.
Konferencija vyko dar vienoj įdomioj erdvėj – Aulario de las Arquerías de Nuevos Ministerios. Čia dažnai vyksta įvairios architektūrinės parodos.
Apie inovatyvią architektūrą kalbėjo ir savo kūrybą pristatė Ispanijos paviljone darbus eksponavę architektai. Deja, ispaniškai dar ne viską suprantu, todėl tiesiog trumpai apie Ispanijos paviljoną pavadinimu Spain Lab.
Ispanijos paviljone savo darbus pristatė septynios vietinės architektūros studijos Vicente Guallart, S.M.A.O , Cloud9 , Menis arquitectos , RCR Architects, selgascano, Ecosistema Urbano, kurios buvo pasirinktos dėl inovatyvumo projektuose bei nebijojimo eksperimentuoti norint pasiekti kažką daugiau ir įdomiau.
Kaip šio pristatymo video pabaigoj rašoma: “Dedicated to all architects who take the risk to build a better world.”
Daugiau apie Spain Lab galite sužinoti čia.
———————————————————————————————————————–
Antras uždarymas – ADIOS ENSAMBLE! – tai buvo paskutinės mano dienos Ensamble Studio. Kas kaip ir kodėl, apie pasikeitimus, skerdyklos nuotaikas studijoj bei ‘savęs ieškojimus’, turbūt dar parašysiu greitu metu.
Tačiau mano Leonardo praktika ir gyvenimas Madride tuo nesibaigia, o tikiuos, kad kaip tik įsibėgėja su šviežio oro pliūpsniu.