leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

Magazine ON Urbanism

monuŠiuo metu darbuojuosi Roterdame, strategijų ir architektūros ofise STAR. Projektai intriguojantys ir ambicingi, bet dabar rašysiu ne apie tai. Savo ofiso ir veiklos apibūdinimą pasiliksiu praktikos pabaigai. Vis dėlto šis mano įrašas bus apie kai ką labai arti STAR.

Greta mūsų įsikūręs architektūros, tyrimų ir dizaino ofisas BOARD (Bureu of Architecture Research and Design), vadovaujamas Bernd Upmeyer. Bernd yra žurnalo apie urbanistiką MONU įkūrėjas ir vyriausias redaktorius (editor-in-chief). Kadangi sėdžiu vieno stalo atstumu nuo redaktoriaus, turiu puikią progą pasidomėti žurnalo leidybos užkulisiais.
entrance

MONU – nepriklausomas, nuo 2004-ųjų du kartus per metus leidžiamas žurnalas apie urbanistiką plačiąja prasme – apie temas susijusias su miestais, architektūra, politika, ekonomika ir pan. MONU pavadinimas yra akronimas: Magazine ON Urbanism. Žurnalas – platforma, kur skirtingų specialybių ir interesų autoriai gali pristatyti savo poziciją tam tikrais klausimais.

Kiekvienas numeris turi temą, kuri atsispindi pavadinime. Prie URBANISM pridedamas antras žodis, apibendrinantis numerį, pvz.: Editing Urbanism #14 – apie senų architektūrinių ir urbanistinių struktūrų atstatymą, renovaciją, atnaujinimą, performavimą, pritaikymą. Keliamas klausimas kodėl “Urban Editing” yra taip stipriai nepriimtinas šiandieniniame kontekste. Next Urbanism #17 – numeris kalbantis apie “Next Eleven” šalis (Bangladešas, Egiptas, Indonezija, Iranas, Meksika, Nigerija, Pakistanas, Filipinai, Turkija, Pietų Korėja, Vietnamas). Prognozuojama, kad  šios šalys 21 amžiuje galėtų tapti milžiniška verslo rinka.

Suformulavus temą, išsiunčiamas atviras kvietimas teikti straipsnius (“Call for submissions”). Kiekvienas norintis ir turintis ką pasakyti, gali siųsti apibendrinimą redakcijai. Aktualiausios idėjos straipsnių, tyrimų, interviu ir kitais pavidalais atsiduria numeryje. Po kiekvienu pranešimu parašoma autoriaus pavardė ir trumpas dosjė, todėl kiekviena mintis turi aiškų šaltinį. Žurnalas suteikia eterį skirtingoms nuomonėms, bet nesuplaka redakcijos ir atskirų autorių pozicijų į vieną gumulą. Vieno žmogaus nuomonė gali būti ribota, o tame pačiame leidinyje susidūrus skirtingiems požiūrio taškams prasideda tikroji diskusija.

Vienas mano mėgiamiausių MONU interviu, kurį siūlau perskaityti visiems, yra su Adolfo Natalini (MONU #14 – Editing Urbanism). Superstudio ir Natalini Architetti įkūrėjas dalinasi savo mintimis apie architektūrą plačiaja prasme. Tai toks interviu, kurį perskaičius norisi dar nekartą  prie jo sugrįžti ateityje.

Naujausio numerio, pasirodysiančio balandžio mėnesį, tema – “Communal Urbanism”.  Vyriausiasis redaktorius dabar pluša su naujais interviu, analizėmis ir laukia kada autoriai pradės siųsti straipsnius. Laukiu ir aš, nes jau už poros mėnesių galėsiu rankose laikyti naują MONU numerį.
Ieva Cicėnaitė

0 comments
Submit comment