leonardo@archfondas

"Architektūros fondo" dienoraštis apie Leonardo da Vinci programos projektą*

Mažos nesėkmės ir didelės klaidos

Kopenhaga yra vienas tobuliausių miestų, kuris lengvai tampa pavyzdžiu daugeliui, tačiau kad ir kaip gudriai valdomas, pavyzdingai vystomas miestas savo raidoje negali aplenkti nesėkmių. Vienos kelia šypseną, kitos kuria legendas, o trečios verčia keistis. Viskas priklauso nuo ambicijos klaidas išnaudoti savo pačių tobulėjimui. O gal pavyks pasimokyti iš svetimų?

IMG_20140108_211437

Pirmoji istorija, nuo kurios, reiktų pabrėžti, prasidėjo mano reali pažintis su Kopenhaga – akis badantis neužbaigtas statyti tiltas pačiame miesto centre. Istoriją girdėti tenka reguliariai kartą per mėnesį prie pietų ar vakarienės ofise, geriant kavą ar alų, nes tai turbūt pati absurdiškiausia nesekmė. Ambicingas projektas skirtas pagerinti pėsčiųjų ir dviratininkų susisiekimą ir sutrumpinti kelią į darbą ar mokyklą daugeliui (tuo pačiu ir man), žlugo juokingos klaidos dėka. Tilto galai tiesiog prasilenkė. Pusmetrio paklaida nėra eilinis įvykis. Ir tai, bankrutavus investitoriams, ilgai primins sustojusios statybos ir viltingai viens į kitą žiūrintys krantai…

2-2 IMG_20140108_211827

Kopenhagos košmaru kartais skambiai vadinama teritorija miesto centre vainikuoja kitą, jau kur kas didesnę klaidą. Viskas įvyko kiek seniau, tačiau pasekmės ryškios iki šiol. 90-aisiais išpopuliarėjus pakrančių plėtrai, Kopenhaga suskato rūpintis savąja, tačiau neapdairiai privatiems interesams perleidus Kalvebod Brygge pakrantę žlugo patys geriausi ketinimai. Pakrantė, užstatant ją post-modernistiniais ofisų pastatais, o tarpus užpildant parkingais, buvo atkirsta nuo miesto, paliekant vos keletą metrų prie vandens. Situaciją ne kartą bandyta gelbėti kuriant kokybiškas aktyvias viešąsias erdves kitapus Kalvebod Brygge gatvės (SEB banko terasa, The Crystal), pakrantės erdvę toliau vystant itin atidžiai (The Black Diamond), ar net integruojant tam tikrus add-ons (JDS Kalvebod Waves). Tačiau didžiausią kerštą neprotingam planavimui ar jo nebuvimui, galima matyti kitapus upės – Islands Brygge, kurią danai pavertė didžiuliu Waterfront parku. Ir nors galiausiai, dėmesys teritorijai, tikrai kelia jos kokybę, bet danai ją vis dar laiko nesėkme.

1

The last but not the least – Ørestad City. Turbūt neretam lankantis garsiųjų Mountain Dwellings, VM houses ar 8 house apylinkėse, trumpiau vadinamose Ørestad teritorija, teko jaustis tarsi išklydus iš Danijos. Zona, turėjusi tapti kosmopolitiška trūkstama jungtimi tarp Kopenhagos ir Malmės, dabar pritraukia tik smalsius vėjo neišgąsdintus architektus ar gyventojus, bergždžiai bandančius užpildyti tarpus tarp milžiniškų pastatų. Dar kitaip vadinamas Island of Blocks, Ørestad rajonas prasidejo nuo ambicingo siekio sukurti naujos kokybės miestą, užtvindytą gyvenimu. Nutiesta metro linija, sujungianti Kopenhagą su oro uostu ir Malme turejo dvi laukiamas pasekmes: neregėtą keliautojų antplūdį ir greitai kylantį privataus sektoriaus susidomėjimą naująja teritorija. Lūkesčiams neišsipildžius ir spaudžiant sunkiai atsiperkantiems metro kaštams, buvo padaryta visam laikui teritorijos mastelį ir urbanistinę vertę pakeitusi klaida – leista statyti didžiulį į save orientuotą prekybos centrą. Pastaroji Lietuvai itin pažįstama tipologija tarsi siurbelė sutraukė žmones, šalia esančią aikštę paversdama tiesiog tranzitine zona tarp metro stotelės ir prekybos centro. Aplinkiniai sklypai ėmė palengva pildytis taip pat į save koncentruotais crazy architektūros blokais, kurie nors ir žavi savo išraiška, bei iš principo, išskirrtine gyvenimo kokybės pasiūla, tačiau nesudarydami viešų erdvių struktūros tarsi atsisako gyvenimo aplink save. Ekonomikos krizė galutinai palaužė teritoriją palikdama ją nebaigtą ir tarsi atkirstą nuo miesto centro. Ørestad City yra mažas keiksmažodis miesto valdžiai, daug dėmesio skiriama kokybei kelti ir rajonui užbaigti, tačiau teritorija kiek per didelė greitiems pokyčiams. (plačiau)

Mano pesimistiškas Naujųjų Metų įrašas yra kur kas šviesesnis nei gali atrodyti. Klaidos ir nesėkmės, nesvarbu didelės ar mažos, nėra svarbiausias dalykas, svarbiausia – padaryta išvada ir entuziazmas taisytis. Danai sau neatleidžia klaidų. Tai galingas variklis jų ambicijoms. Tačiau jei taisyti klaidas per sunku, mažiausia ką galima padaryti – jų nekartoti. Todėl Naujųjų proga linkiu visiems teisingų sprendimų ir įkvepiančių nesėkmių.

4 comments
 1. Ernestas: 2014/01/1419:33

  Ačiū už palinkėjimus.

 2. Tomas: 2014/01/2412:50
 3. Tomas: 2014/01/2412:55

  Kopenhaga yra vienas is graziausiu miestu ir palyginus su kitais miestais ji labai gerai ir graziai sutvarkyta.
  Teksto autorius yra ispuikes ir begedis, kad neivertina kas yra grazu. Tik pasiskust… Nera tobulu miestu ir butu neidomu jei nebutu “klaidu”.

 4. Gabrielė Ubarevičiūtė: 2014/01/2414:26

  Tomai,

  Paskaitykite pirmą mano įrašą apie Daniją: http://www.archfondas.lt/leonardo/co-living-denmark/

Submit comment